Perseidy 2011


    Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
    Oddział w Łodzi
    ul. Pomorska 16
    91-416 Łódź
    www.ptma-lodz.astronomia.pl


        12 sierpnia grupa miłośników astronomii uczestniczyła w obserwacji roju meteorów, którego maksimum przypadało w nocy z 12 na 13 sierpnia. Organizatorem wyprawy było Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi oraz Rada Osiedla Katedralna. W obserwacji brali udział pracownicy PiOA, członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz zainteresowani, którzy zgłosili się na wyprawę obserwacyjną.
        Wyjazd  nastąpił z łódzkiego planetarium. Miejsce spotkania zostało wcześniej wybrane na terenie miejscowości Dobra Nowiny blisko Łodzi, na terenie gminy Stryków. Około godz. 21:00 prawie wszyscy obserwatorzy dotarli na miejsce i zostali wyznaczeni do obserwacji w określonych kierunkach, tak aby patrzeć w określone części nieba.
        To nie jest pokaz nieba tylko obserwacja roju meteorów, niech każdy obserwuje wyznaczoną część nieba - przypominał dyrektor PIOA M. Borkowski podczas obserwacji. Uczestnicy notowali godzinę zaobserwowanego meteoru, kierunek oraz miejsce. Każdy z nich miał kartę którą odpowiedni wypełniał, kiedy ujrzał "spadającą gwiazdę" na "swojej" części nieba.
     


Niebo nad miejscem obserwacji, godz. 22:32, fot. R. Jabłoński




Kolejny zarejestrowany fotograficznie meteor o godz, 22:53, fot. P. Borasa


Meteor pod Kasjopea o godz, 23:18, fot. P. Borasa





23: 34 - zbliżające się chmury


    Kilkanaście minut przed północą niebo się mocno zachmurzyło, wykluczając możliwość prowadznia oberwacji. Pogorszyło to nastroje obseratorów i mimo pewnego okresu oczekiwań było coraz więcej chmur. Kilkanaście minut poźniej rozpoczynający się deszcz zmusił do zakończenia obserwacji.
       
    -------------------------------



    ZAPOWIEDŹ

        Od 17 lipca do 24 sierpnia na niebie będzie można zaobserwować rój meteorów - Perseidy. Maksimum tego zjawiska będzie w nocy z 12/13 sierpnia. "Spadające gwiazdy" są wynikiem natrafiania wędrującej Ziemi wokół Słońca w pozostałości - drobinki pyłu po komecie Swifta- Tuttle.
        Tej nocy obserwację może utrudniać Księżyc, który będzie zbliżał się do pełni, ale najwyżej znajdzie się około północy - zaledwie 22 stopnie nad horyzontem. Jednak przed świtem Księżyc będzie zachodził, natomiast Perseusz znajdzie się w zenicie.

        Poniżej na rysunku zaznaczony radiant Perseidów.

    Łódzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne organizuje obserwację w terenie tego zjawiska - więcej na stronie PIOA w Łodzi -  (zobacz - www.planetarium.toya.net.pl)


Obszar nieba w którym znajduję się radiant Perseidów.
Opracownie - PKiM

    Opracowanie - R. Jabłoński.
    <<< Informacje<<<