Łódzkie niebo - grudzień 2018

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
Oddział w Łodzi
Pomorska 16A
www.lodz.ptma.pl


11 listopada 2019 – tranzyt Merkurego!
  
  Następna taka okazja za 13 lat!
11 listopada  na tarasie Planetarium przy ul. Pomorskiej 16, pomimo zamglonego poranka, w południe niebo było idealne do obserwacji niecodziennego zjawiska. Było to przejście Merkurego przed tarczą Słońca. Uczestnicy, którzy dotarli - obserwowali, robili zdjęcia, a niektórzy próbowali nawet czasem ustawiać teleskop. Dowiedzieli się więcej o zjawisku, metodach obserwacji, rejestracji oraz o bieżących wydarzeniach na łódzkim niebie.
Oprócz pokazu w Planetarium, tranzyt Merkurego można było również podziwiać przez teleskop przy Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi, gdzie o zjawisku opowiadał P. Krajewski z naszego oddziału.

 

Mała czarna kropeczka to Merkury!Zdjęcia tarczy Słońca - M. Zawilski
Zapowiedź, informacja o zjawisku.

    11 listopada 2019 r.  może należałoby skupić się na obserwacji tarczy Słońca? Cóż zatem wyjątkowego? Będziemy mieli okazję zaobserwować (przy dobrej pogodzie) zjawisko polegające na przejściu Merkurego na tle tarczy Słońca. Planeta ta znajdzie się na linii Ziemia – Słońce. Taka sytuacja zdarza się około 8 maja (w odstępach 7, 13 lub 33 lat) kiedy to planeta jest w węźle wstępującym oraz około 10 listopada (w odstępach 13 lub 33 lat) – wówczas planeta jest w węźle zstępującym. Dochodzi wtedy do przecięcia orbity Merkurego z płaszczyzną ekliptyki – czyli drogą wędrówki Słońca na nieboskłonie.

Opracowanie na podstawie: www.timeanddate.com


            Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w 2016 roku, natomiast kolejne nastąpi w roku 2032 -  wówczas będziemy mieli możliwość obserwacji całego tranzytu – początek przed godz. 8, a dokładnie w południe czarna plamka – zsunie się z tarczy Słońca.

            W poniedziałek, 11 listopada, w Polsce, tak jak w całej Europie, zaobserwujemy tylko początek zjawiska. Niestety zejścia Merkurego z tarczy słonecznej nie ujrzymy, gdyż po godz. 19:00, kiedy to Merkury opuszcza Słońce, znajduje się ono w Łodzi 27 stopni pod horyzontem! W Łodzi początkowo – o godz. 13:35 Słońce będzie zaledwie 15 stopni nad horyzontem, natomiast godzinę później, znajdzie się jedynie na wysokości 9 stopni. Dwie godziny po rozpoczęciu wędrówki Merkurego wysokość Słońca nad horyzontem – już tylko 2 stopnie.

            Zapraszamy zatem również do obserwacji własnych tego zjawiska.

Pamiętajmy, aby zastosować odpowiedni filtr!
Czas lokalny:
Pierwszy kontakt: 13h35m – początek zjawiska
Drugi kontakt: 13h37m
Środek zjawiska: 16h20m  (w Łodzi zachód Słońca 15:57!)
Trzeci kontakt: 19h03m
Czwarty kontakt: 19h04m
Zobacz – symulacja widoku tranzytu - https://in-the-sky.org/news.php?id=20191111_11_101

Czytaj o historii obserwacji tranzytu -  URANIA
Zobacz prezentację - 2019.11.11 Transit of Mercury
 
Opracowanie: R. Jabłoński
Zainteresowanych zapraszamy również tego dnia do Planetarium,
przy ul. Pomorskiej 16A.

Początek spotkania – godz. 13:00

Zachęcamy do własnej obserwacji.
zdjęcia można również przesłać na adres ptma.lodz@op.pl