Ziemia z ISS


    Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
    Oddział w Łodzi
    ul. Pomorska 16
    91-416 Łódź
    www.ptma-lodz.astronomia.pl

    Dotychczas na stronie pojawiały się zdjęcia nieba - z tym co widoczne, fascynujące i zwracające uwagę człowieka, jako ziemskiego obserwatora. Tym razem mamy możliwość spojrzenia na Ziemię, jako naszą planetę, dzięki nowoczesnej technologii.


    Młodzież uczęszczająca do PiOA fotografuje Ziemię z Orbity

        Młodzież PiOA w ramach kółka zainteresowań „Obserwacje astronomiczne prowadzone przez internet” prowadzonego przez Bogusława Malanskiego przyłączyła się do projektu o nazwie EARTHKAM prowadzonego przez NASA. Na stacji ISS organizatorzy projektu  umieścili standardowy aparat fotograficzny Nikon DX2 wyposażony w obiektyw 50mm, oraz sterujący aparatem komputer Lenovo klasy PC.  Zostało zapewniona łączność poprzez internet  z tym fotograficznym zestawem.  To wszystko; reszta należała do uczestników projektu. Uczestnicy, korzystając  z parametrów orbity ISS (udostępnione przez NASA, jak i dostępne w kilku miejscach w sieci, np. http://iss.astroviewer.net/ ) wybierali miejsce oraz czas zrobienia zdjęcia. Polecenia były wysyłane na stacje ISS. Zrobiliśmy około 200 zdjęć; 60 z nich uważamy za udane. Zdjęcie przedstawia obszar około 100x120km.  Oryginalnie  zdjęcia są w formacie  .jpg ( kilkanaście MB) oraz w formacie bezstratnym  .TIF ( kilkadziesiąt MB) – można wydrukować plakaty.

    Kilka zdjęć prezentujemy poniżej.


Ameryka Południowa - Chile



Włochy – wulkan Etna


Afryka – pustynia Sahara


Afryka – Arabia Saudyjska


Afryka – pogranicze Botswany i RPA


Azja – Tybet


Ameryka Północna – USA- California

    W  marcu zapowiada się udział w misji MOONKAM – fotografowanie powierzchni Księżyca z sondy  krążącej na orbicie wokół Księżyca. Jak widać praktyczna astronomia wkracza do szkół. Oby tylko nauczyciele i uczniowie w drastycznie okrojonej nowej podstawie programowej nauczania w szkołach mieli na to czas i ochotę.

Bogusław Malański

Zachęcamy do własnej obserwacji.
zdjęcia można również przesłać na adres 
ptma-lodz@astronomia.pl
   

    Opracowanie - R. Jabłoński.
    <<< Informacje<<<