Konferencja Programu ARISS - październik 2018


    Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
    Oddział w Łodzi

    www.lodz.ptma.pl    20 października 2018r. odbyła się 8. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Ostrowie Wielkopolskim. Dla mnie oraz kolegi z oddziału - Maćka Wrzesiaka, udział w tym wydarzeniu jest już tradycją, ponieważ byliśmy tam po raz trzeci. 
   
Konferencję otworzyła prezentacja Krzysztofa Pokorskiego na temat bezpośredniej łączności w Buczku, która miała miejsce 26 kwietnia 2018r. Mogliśmy także usłyszeć relację z łączności przez telemost w Poznaniu. 
Ponownie pojawili się studenci z koła naukowego Politechniki Warszawskiej. Przedstawili między innymi ostatnie udoskonalenia satelity PW-Sat2. Kolejny projekt zaprezentowali studenci z krakowskiej AGH, którzy rozpoczęli budowę radioteleskopu. Gościem specjalnym był Wiktor Niedzicki - popularyzator nauki, prowadzący niegdyś program "Laboratorium" na antenie TVP. Wykład dotyczył największych pomyłek, mistyfikacji w historii nauki. Po wystąpieniu zabrzmiały wyjątkowo długie brawa. 
    Na koniec tradycyjnie organizatorzy (Armand Budzianowski, Sławomir Szymanowski) udzielali wskazówek na temat przystąpienia do programu (szczególnie w sprawie złożenia wniosku) oraz jak odebrać obrazy nadawane z ISS.

    Relację z tegorocznej (i nie tylko) konferencji można zobaczyć na stronie http://konferencja.ariss.pzk.org.pl/. Tymczasem ja mam nadzieję za rok również zawitać do Ostrowa Wielkopolskiego, ponieważ można się wiele dowiedzieć i panuje tam nieziemska atmosfera.Zobacz więcej zdjęć na stronia ARISS
 

J. Wójtowicz

Przygotowanie - R.J.