Wykład w ramach cyklu "Człowiek i Wszchświat"

Prof. Paweł Kębliński -  Nanocząsteczki  i zlokalizowane ogrzewanie.... - 14 grudnia 2018

    Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
    Oddział w Łodzi

    www.lodz.ptma.pl


Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi – Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
oraz
Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zaprosili na wykład

Prof. Pawła Kęblińskiego.

Temat:    Nanocząsteczki i zlokalizowane ogrzewanie
w perspektywie zastosowań w medycynie i w relacji do pola grawitacyjnego.

Spotkanie odbyło się w Planetarium Pomorska w dniu 14 grudnia  (piątek) o godz. 18:00 w ramach cyklu „Człowiek i Wszechświat”.

---------------------------------------------------------------------------

Prof. Paweł Kębliński

Materials Science and Engineering Department

Rensselaer Polytechnic Institute, Troy, NY, USA

Instytut Wysokich Ciśnień

         Polska Akademia Nauk, Warszawa, Polska
Nanocząsteczki są rozważane do precyzyjnego dostarczenia leków, np. w terapiach nowotworowych. Jedną z możliwości jest użycie nanocząsteczek metalicznych jako zlokalizowanych źródeł ciepła aktywizowanych za pomocą promieniowania elektromagnetycznego. W teorii pozwala to na wysoce selektywne terapie termiczne. W praktyce lokalizacja źródeł ciepła nie gwarantuje lokalizacji pola temperatury.

W mojej prezentacji przedyskutuje warunki konieczne to uzyskania zlokalizowanego pola temperatury i zwrócę uwagę na to ze w wielu opublikowanych badaniach pole temperatury nie jest istotnie zlokalizowane, mimo przeciwnych sugestii autorów. Również omówię jak uzyskać wysoce zlokalizowane pole temperatury, wykorzystując pulsacyjne ekscytacje cieplne nanocząsteczek.


Co ciekawe, analiza problemu pola temperatury wytworzonego przez ogrzewane nanocząsteczki w stanie stacjonarnego przepływu ciepła jest matematycznie identyczna do problemu pola grawitacji wytworzonego przez ciała niebieskie, jak i pola elektrycznego wytworzonego przez zespół ładunków elektrycznych. To pozwala na ciekawe analogie podkreślające podobieństwa i różnice pomiędzy różnorodnymi problemami fizycznymi.
                  
 R.J.