Łódzkie niebo - grudzień 2018
    Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
    Oddział w Łodzi
    Pomorska 16A
    www.lodz.ptma.pl
Superksiężyc, różowy księżyc, superpełnia.

               Tych, którzy dziś - 7 kwietnia - wcześnie wstawali do pracy ( po godz. 4)  z pewnością zaskoczył  przepiękny Księżyc.  Jutro zaś będziemy mogli podziwiać „różowy Księżyc”. Nazwa „różowy” związana jest z kolorem kwitnącego w tym okresie kwiatu floksa w Ameryce Północnej.
To będzie najjaśniejsza i największa pełnia w 2020 roku.

            Wyjątkowe zjawisko przypadnie w środę  -  8 kwietnia około godziny 04:35.  Pełnia Księżyca, to jedna z jego faz. Wówczas znajduje się on w opozycji do Słońca – jest po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Dlaczego zatem wyjątkowa? Srebrny glob znajdzie się w perygeum. Oznacza to, że zbliży się do naszej planety na odległość 357033km (8 kwietnia). Jest więc  dla obserwujących do 14 proc. większy i świeci do 30 proc. jaśniej niż w apogeum.


 
            Dziś Księżyc pod horyzont schował się o godzi. 6:16. Pojawi się na łódzkim niebie  o godz. 18:32. Nad ranem, w środę, o godz. 4:35 będziemy mieli go najbliżej, wyjątkowego, chyba, że pogoda uniemożliwi jego podziwianie. Zajdzie on o godz. 6:38.

    Ponieważ Księżyc jest niemal w środku konstelacji Panny, z lewej jego strony, poniżej, w odległości około 7 stopni znajduje się najjaśniejsza gwiazda tegoż gwiazdozbioru – Spika.Zachęcamy wszystkich, którzy zmuszeni są pozostać w domach i mieszkaniach, do obserwacji.

Kwietniowe niebo – NASA  https://youtu.be/qDZtsjHg8iY

Opracowanie: R. Jabłoński

 


Zachęcamy do własnej obserwacji.
zdjęcia można również przesłać na adres ptma.lodz@op.pl