Łódzkie niebo - grudzień 2018
    Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
    Oddział w Łodzi
    Pomorska 16A
    www.lodz.ptma.plUdana rejestracja zakrycia asteroidalnego – Adorea, 11.01.2022 r.

    Zbiórka przed godz. 24 w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Łodzi, pomimo różnych prognoz pogody. Zjawisko dobrych 20 minut przed godz. 3. Jednak tyle czasu potrzeba, aby przygotować i sprawdzić sprzęt. Temperatura też nie była sprzyjająca. Początkowo około 5 stopni mrozu, później cieplej nie było. W nocy z 11/12  stycznia 2022 udało się zarejestrować zakrycie gwiazdy TYC 1386-01623-1 w konstelacji Raka przez asteroidę Adorea.


    Dziś w nocy razem z Mieczysławem Borkowskim i Remigiuszem Jabłońskim zaobserwowaliśmy zakrycie gwiazdy 11 mag przez asteroidę Adorea. Dla mnie było to drugie zakrycie gwiazdy przez tę samą asteroidę w okresie 2 tygodni (poprzednio 27.12 z K. Libanem). Wyniki znajdziecie wkrótce na Planoccult, w każdym razie zakrycie trwało nieco krócej, niż to przewidywano - poniżej 12 s. – mówi prof. M. Zawilski, główny obserwator i wiceprezes OŁ PTMA.

    Odnośnie warunków pogodowych dodaje – „żadna z prognoz nie podała dla Polski poprawnie warunków widoczności nieba. W szczególności fatalną i mylną dało ICM, które zwykle jest wiarygodne - cały dzień 10.01 oraz 11.01 kreślone było wszędzie całkowite zachmurzenie, podczas gdy pół Polski miała niebo pogodne. Podobne fałszywe były prognozy godzinowe Interii. Nieco lepsze IMGW i WINDY, dobre sat24. Ale nigdzie nie było obrazu wiernego. Najlepsza była prognoza IMGW - opcja Cosmo 48h, co dziwi o tyle, że akurat ta opcja sprawdzała się dotąd marnie. Z kolei opcja potencjalnie najbardziej pewna, czyli IMGW AROME 30h była z kolei zbyt optymistyczna. Dość dobra była też prognoza WINDY o nazwie ICON.

    Zjawisko zaszło już na bezchmurnym niebie. Zostało zarejestrowane, a wyniki przesłane na Planoccult.

Zobacz film na  youtube

Zachęcamy do własnej obserwacji.
zdjęcia można również przesłać na adres ptma.lodz@op.pl