Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
    Oddział w Łodzi
    ul. Pomorska 16A

    www.lodz.ptma.pl

Spotkanie wigilijne na ZOOM.

        Grudniowe spotkanie łódzkiego oddziału PTMA połączone z Wigilią odbyło się w tym roku w sposób nietypowy. Z uwagi na to, że Wigilia w 2020 roku przypadła w czwartek, nasze ostatnie tegoroczne spotkanie miało miejsce wyjątkowo w środę, czyli 23 grudnia. Ponadto ze względu na sytuację epidemiczną w kraju nie miało charakteru tradycyjnego, lecz odbyło się online za pośrednictwem komunikatora ZOOM.

    Spotkanie oficjalnie  rozpoczął prezes oddziału – Remigiusz Jabłoński. Powitał wszystkich i złożył świąteczno-noworoczne życzenia dla obecnych, jak i ich najbliższych. Przekazał również życzenia i pozdrowienia, od osób, które z różnych względów nie mogły być na spotkaniu. Również każdy uczestnik „wigilijnej konferencji” miał możliwość złożenia świątecznych życzeń, aby tegoroczne Święta, jak zawsze były pełne radości i spokoju, a kolejne spotkania miłośników astronomii mogły przebiegać w normalny sposób, bez konieczności zachowania dystansu. Dla podkreślenia świątecznego nastroju wszyscy wysłuchali fragmentu kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

         W drugiej części wideokonferencji wysłuchaliśmy wykładu połączonego z prezentacją „Gwiazda Betlejemska i astronomia”, który przedstawił honorowy prezes łódzkiego oddziału Mieczysław Borkowski. Na zakończenie prof. Marek Zawilski poinformował o rzadkim zjawisku astronomicznym, jakim była w dniu 21 grudnia koniunkcja planet Jowisza i Saturna. Mogliśmy obejrzeć zdjęcia wykonane przez M. Zawilskiego oraz innych miłośników astronomii, którzy dołożyli wszelkich starań, aby znaleźć niezachmurzony fragment nieba i sfotografować  to nietypowe zjawisko.

        Na zakończenie prezes OŁ podziękował za udział, życzył dobrego, pogodnego zbliżającego się Nowego Roku oraz wyraził nadzieję na kolejne spotkania oddziałowe w normalnej formie.
Koniunkcja Jowisza i Satruna - okolice Błaszek i Warty - 20.12.2020