Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
    Oddział w Łodzi
    ul. Pomorska 16A

    www.lodz.ptma.pl

Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne.

        
   
    W dniu 20.04.2021 podobnie, jak w latach ubiegłych przy współpracy z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii w Planetarium odbyło się Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne, na którym przedstawione zostały prace uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa łódzkiego. Tegoroczne spotkanie z uwagi na pandemię przeprowadzono w formie zdalnej.
Uczestnicy zaprezentowali bardzo wyrównany, wysoki poziom, dlatego komisja miała spory problem z wyłonieniem zwycięzcy. W składzie tegorocznego jury konkursu oceniały następujące osoby: Przewodniczący Remigiusz Jabłoński (prezes łódzkiego oddziału PTMA), Katarzyna Janus (wicedyrektor CZP nr 1), Joanna Brząkała (nauczyciel Planetarium), Stanisław Węcław (nauczyciel Planetarium), dr Andrzej Wrzesień (Politechnika Łódzka).
    Najwyżej oceniony został referat ucznia I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku Łukasza Kowalczyka „Radioastronomia i fale radiowe w Kosmosie”, którego opiekunem jest p. Beata Zając Turlejska. Na drugim miejscu uplasował się referat Bartosza Bieleckiego z I L.O w Sieradzu zatytułowany „Potwory Wszechświata”. Trzecie miejsce w konkursie zajął Paweł Dróżdż – drugoklasista I L.O. w Radomsku z referatem „Kosmiczne górnictwo – przyszłość pozyskiwania surowców naturalnych”. Łukasz Kowalczyk i Bartosz Bielecki będą reprezentować nasze województwo na Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym, które odbędzie się w dniach 10-12 czerwca 2021.
    Przewodniczący komisji podsumowując konkurs, wyraził uznanie, iż mimo pandemii, uczestnicy znaleźli czas, aby rozwijać astronomiczne zainteresowania oraz dzielić się przygotowanymi informacjami z innymi. Podziękował także opiekunom, którzy z pewnością motywowali i wspomagali swoich uczniów. Pani wicedyrektor Centrum Zajęć Pozaszkolnych, zwróciła uwagę, na różne sposoby prezentacji, co jest ważne z punktu odbiorcy. Życzyła dalszych sukcesów i kolejnych dobrych występów.
    Nagrody w konkursie ufundowali: Stowarzyszenie Rady Rodziców przy Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 oraz Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

    Laureaci tegoż seminarium, wezmą udział w Finale - XLVII Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomiczno-Astronautycznym w Grudziądzu, które odbędzie się w dniach 10-12 czerwca 2021 r. Ze względu na COVID-19, również odbędzie się ono w sposób zdalny.