Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
    Oddział w Łodzi

    www.lodz.ptma.pl

Zaćmienie Słońca -25 października2022

  
   
Już 25 października czeka nas zaćmienie Słońca. Będzie to 9-te częściowe zaćmienie z 40-tu widocznych z terytorium Polski w tym stuleciu. W Łodzi początek zakrywania tarczy słonecznej rozpocznie się o godz. 11:13:28, faza maksymalna (0.50) będzie o godzinie 12:21:40, natomiast koniec zjawiska o godzi 13:30:40.
Kolejne takie wydarzenie będzie miało miejsce 29 marca 2025 w południe, ale znacznie mniej spektakularna. Ciekawsze zakrycie będzie 12 sierpnia 2026, jednak tu zjawisko rozpoczyna się praktycznie dokładnie godzinę przed zachodem Słońca, które w momencie zakrywania przez tarczę Księżyca znajdzie się już jedynie 7 stopni nad horyzontem.
W czasie obserwacji Słońca należy zawsze pamiętać o bezpieczeństwie. Do prostych obserwacji najlepsze są szybki spawalnicze, bądź specjalne folie. Być może chmury wytworzą naturalny filtr i wówczas zakrywane Słońce będzie jeszcze ciekawiej prezentowało się na niebie.
 
Zaciekawionych tym wydarzeniem, zapraszamy do Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Pokaz zjawiska będą prowadzić pracownicy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego przy ul. Pomorskiej, przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.    

Przygotowanie - R.J.