Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
    Oddział w Łodzi

    www.lodz.ptma.pl

Zaćmienie Słońca - 25 października 2022

  
 
Pogoda dopisywała różnie, ale miłośnicy astronomii podziwiali zjawisko w całej Polsce.
  

Zaćmienie Słońca – Ogród Botaniczny w Łodzi.
    Choć pogoda nie była wymarzona do obserwacji zaćmienia Słońca, większość uczestników pokazu stwierdziła, że chmurki się przydały, ponieważ dzięki nim można było obserwować zjawisko bez dodatkowych filtrów. Przed godziną 11 na uczestników czekały już teleskopy oraz pracownicy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi oraz Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. O zjawisku z uczestnikami rozmawiali także redaktorzy TV TOYA oraz Radia Eska, czy Dziennika Łódzkiego.
    Niektórzy byli przygotowani, a część przybyłych gości miała okazję dopiero dowiedzieć się o tym co można zobaczyć na sferze niebieskiej. Pomimo pochmurnego dnia zaćmienie miało okazję obejrzeć kilkadziesiąt osób. Atrakcją w czasie pokazu okazał się również mieszkaniec Ogrodu Botanicznego - lis, który także skupił na sobie aparaty fotograficzne.
    Podziękowania dla Zarządu Zieleni Miejskiej, a w szczególności dla M. Jakubowskiego oraz Ł. Janczara, którzy od lat wspierają działania astronomiczne na terenie Ogrodu Botanicznego w Łodzi!
    Prezes OŁ podziękował również członkom oddziału za pomoc w pokazie - p. J. Brząkale, M. Borkowskiemu, A. Dąbrowie oraz K. Kozłowskiemu.    Obserwacje zjawiska przez członków oddziału łódzkiego to nie tylko Ogórd Botaniczny w Łodzi! Dwóch naszych kolegów z Łodzi - prof. M. Zawilski oraz dr M. Górko uczestniczyli w rejestracji zjawiska dla TVP Nauka.


    W plenerowym studiu w Mogilanach pod Krakowem gośćmi Marty Kielczyk, Michała Juszczakiewicza oraz dyrektora TVP Nauka Roberta Szaja byli eksperci, którzy przybliżyli jasne i ciemne strony gwiazdy rządzącej naszym Układem Słonecznym. Dzięki specjalnym kamerom i teleskopom „na żywo” mogliśmy obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Astronomowie, fizycy, lekarze udzielili w programie instrukcji, jak obserwować zaćmienie. Odpowiedzieli również na najbardziej nurtujące naukowców pytania związane z kosmosem, energią słoneczną i wpływem Słońca na człowieka.


    W studio TVP Nauka gościli najwybitniejsi specjaliści i eksperci: prof. dr hab. Andrzej Niedzielski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - astronom i odkrywca planet pozasłonecznych; prof. Marek Zawilski z Politechniki Łódzkiej, członek PTMA, najlepszy polski specjalista od zjawisk zakryciowych i zaćmień; Marcin Jeziorny z TVP Nauka, popularyzator nauki; Magdalena Pilska-Piotrowska z Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie, astrobiolog i popularyzatorka nauki; Przemysław Rudź reprezentujący Polską Agencję Kosmiczną; Artur Michalski - wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; dr Marcin Górko – pasjonat kosmosu oraz Filip Ogorzelski reprezentujący TVP Nauka.

Więcej na stronie TVP - zobacz

Transmisja z zaćmienia - zobaczJeszcze ciekawsze momenty zostały zarejestrowane w czasie kończącego się zjawiska  - zobacz

Zjawisku poświęcony zostało również spotkanie członków OŁ PTMA w dniu 29 października.
Przygotowanie - R.J.