Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
    Oddział w Łodzi

    www.lodz.ptma.pl

Astronomiczne pokazy z okazji Dnia Ziemi.    Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która - według organizatorów Dnia Ziemi - jest naszym wspólnym dobrem.
Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO.
    Z inicjatywy Delta Optical 21 kwietnia 2023 prowadzone były pokazy nieba w całej Polsce. Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zorganizował pokazy w swojej siedzibie - Planetarium przy ul. Pomorska 16a. Już po godz. 19 uczestnicy mogli spojrzeć na Słońce z widocznymi plamami, później Księżyc. Po takim krótkim przygotowaniu obserwacyjnym i podziwianiu panoramy Łodzi, zostały wypełnione wszystkie miejsca w planetarium. Tam można było dowidzieć się więcej o wędrówce naszej planety w Kosmosie, jak i tym co nas otacza, co możemy zobaczyć na sferze niebieskiej. Część osób pozostała na tarasie oczekując na m.in. na Wenus, dopytując o różne zagadnienia astronomiczne. Po seansie w planetarium, kiedy już robiło się ciemno ruszyły teleskopy. Wypełniony taras, opowiadania o tym co obserwujemy, czym prowadzimy obserwacje. Najważniejsze, że dopisały warunki pogodowe. Czyste niebo.
    Wyrazy podziękowania, dla członków OŁ PTMA za organizację, sprzęt także prywatny oraz udział w tym ważnym dniu naszej planety.

Przygotowanie - R.J.