400 lat optyki obserwacyjnej

Na ostatnim spotkaniu łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, które miało miejsce 27 czerwca 2024 roku, zaprezentowano wykład zatytułowany „400 lat optyki obserwacyjnej”. W jego ramach omówiono kluczowe postacie, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju lunet, teleskopów oraz optyki jako dziedziny nauki i technologii.

Chociaż wybór prezentowanych osób był subiektywny, to w przybliżony sposób ukazał ewolucję optyki obserwacyjnej na przestrzeni wieków, aż do jej obecnego stanu. Przegląd rozpoczął się od Galileo Galilei i Jana Keplera, przechodząc przez konstruktorów z Anglii i Francji, aż po czasy współczesne z osiągnięciami Josefa Petzvala, Bernharda Schmidta, Dmitria Maksutova oraz Alberta Naglera.

W trakcie spotkania przedstawiono również krótki raport dotyczący Jubileuszu 70-lecia Oddziału w Białymstoku, który zaprezentował R. Jabłoński. Szczegóły odnośnie jubileuszu dostępne są na stronie : https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/70-lat-bialostockiego-oddzialu-ptma

Ciekawostkę dotyczącą centrum Polski przybliżył M. Zawilski, przypominając, że niemal dokładnie 600 lat temu, w Łodzi można było obserwować całkowite zaćmienie Słońca. Wydarzenie to było szczególnym punktem odniesienia, a spotkanie uświetniło także wręczenie nowej legitymacji członkowskiej uczennicy Katarzynie.

Scroll to Top