Październikowe spotkanie w Łódzkiem Oddziale PTMA odbyło się z lekkim opóźnieniem z uwagi na Święto Zmarłych. Nie mniej jednak chyba warto było czekać patrząc na burzliwą dyskusję jaką ono wywołało. Zaprezentowany przez Bartłomieja Gurtowskiego „Epos o stworzeniu” składał się z dwóch głównych części.
Pierwsza cześć była swego rodzaju wstępem astronomicznym i zawierała informacje na temat naszego Układu Słonecznego. Nie tylko te podstawowe związane np z jego budową. Podczas prelekcji skupiliśmy się bardziej na dalszych obszarach układu takich jak: Pas Kuipera, Dysk Rozproszony oraz Obłok Oorta. Poznaliśmy również Prawa Keplera rządzące ruchem orbitalnym planet oraz regułę Titiusa-Bodega charakteryzującą odległości orbit planet od Słońca. Zwieńczeniem tej częsci była Hipoteza Mgławicy Słonecznej wyjaśniająca naukowo w jaki sposób najprawdopodobniej utworzył się nasz układ w obecnym kształcie.
W części drugiej poznaliśmy sumeryjski „Epos o stworzeniu świata” zawierający alternatywną hipotezę opowiadającą o początkach naszego układu słonecznego. Enuma Elish… „Gdy na wysokościach…” to historia bogów-planet rodzących się z dysku protoplanetarnego, historia niestabilnego układu w początkowej fazie tworzenia, który następnie zostaje zaburzony przez kosmicznego boga-wędrowca. Tajemnicza planeta zderzyła się z jedną z pierwotnych planet układu słonecznego zlokalizowaną między Marsem a Jowiszem, dając ostatecznie początek Ziemi na trzeciej orbicie od Słońca.
A następnie dyskusjom nie było końca. Na kolejne spotkanie zapraszamy 28 listopada. Będzie to już ostatnia prelekcja w tym roku, gdyż zgodnie z planem w grudniu czeka nas wspólne spotkanie świąteczne.