Stackowanie zdjęć

Ostatni wykład poprowadzony przez kolegę Marcina Górko podczas comiesięcznego spotkania łódzkiego oddziału PTMA poświęcony był technice stackowania zdjęć. Technika ta w ostatnich latach bardzo upowszechniła się w amatorskiej astrofotografii, umożliwiając wykonanie obrazów o bardzo wysokiej rozdzielczości, nie osiągalnej przy tradycyjnej technice wykonania pojedynczego zdjęcia.

Technika ta opiera się obróbce wielu, pozornie takich samych zdjęć – od kilkudziesięciu aż do kilku tysięcy. W przypadku fotografowania obiektów dużych (Słońce / Księżyc) obróbce poddaje się pojedyncze zdjęcia. W przypadku fotografowania planet detali tarczy słonecznej / księżycowej, materiałem wejściowym jest film *.avi zarejestrowany z możliwie największą częstotliwością klatek. 

Porównanie dużej ilości zdjęć (lub klatek filmu), pozwala na dokładną analizę ostrości poszczególnych obrazów oraz umożliwia wyselekcjonowanie najlepszych klatek, które po uśrednieniu i wyostrzeniu dadzą obraz o wysokiej rozdzielczości. Obróbka dużej liczby zdjęć pozwala na niemal całkowitą eliminację utraty ostrości wywołaną przez ziemską atmosferę.

Obróbkę wykonuje się w darmowym programie Autostakkert!, który można pobrać ze strony autora (www.autostakkert.com)

Scroll to Top